UA EN

Проект Закону про внесення змін до статті 1 Закону України «Про ставки вивізного (експортного) мита на насіння деяких видів олійних культур»

Обґрунтування необхідності прийняття акта

   Олійно-жирова галузь є однією з експортоорієнтованих галузей сільського господарства в Україні, понад 80 % продукції якої експортується за межі країни.
   На сьогодні, згідно із Законом України «Про ставки вивізного (експортного) мита на насіння деяких видів олійних культур», ставка вивізного мита на насіння соняшнику (подрібненого або неподрібненого) становить 10 % митної вартості товару.
   Встановлення вивізного (експортного) мита на насіння соняшнику за час її існування дійсно призвело до позитивних тенденцій в економіці України, а саме були побудовані олійно-жирові заводи, створені додаткові робочі місця, отримали розвиток суміжні галузі виробництва, збільшено виробництво олії в Україні, збільшені надходження до державного бюджету, залучені іноземні інвестиції у виробництво олії в Україні.
   Разом з тим, обсяги виробництва насіння ріпаку та бобів сої, на які не поширюється дія експортного мита, скорочуються. Особливо це спостерігається у 2016/17 маркетинговому році (далі – МР). Так, площі до збирання ріпаку скоротились до 470 тис.га проти 670 тис.га у 2015/16 МР або на 30%. Валовий збір, за попередніми даними, скоротився до 1,1 млн. тонн або на 35% проти минулого маркетингового року.
   Спостерігається і скорочення виробництва бобів сої в Україні. У 2016/17 МР площі до збирання очікуються на рівні 1,838 млн.га проти 2,135 млн. га у минулому маркетинговому році (скорочення на 14%), валовий збір очікується на рівні 3,7 млн.тонн проти 3,9 млн.тонн у 2015/16 МР (скорочення на 15%).
   З урожаю 2015 року експортовано 1,44 млн.тонн насіння ріпаку або 83% від валового збору. При цьому, перероблено на олію 360 тис. тонн або 21% від валового збору. А також експортовано 2,5 млн. тонн бобів сої або 64% від валового збору та перероблено на олію 900 тис.тонн або 23% від валового збору.
   Так, у 2015 році виготовлено 168 тис. тонн соєвої олії проти 155 тис. тонн в 2014 році і 150 тис. тонн ріпакової олії проти 101 тис. тон у 2014 році. Україна поставила на зовнішні ринки 90% від загального обсягу врожаю ріпаку, а також 62% сої. На наступний рік прогнозований обсяг експорту насіння ріпаку та сої (у разі не запровадження експортного мита) буде складати 90% та 70% відповідно. Це свідчить про малий відсоток переробки насіння ріпаку та сої на олію та щорічне збільшення експорту цих культур за кордон.
   З урожаю 2014 року було експортовано 1,96 млн.тонн насіння ріпаку або 90% від валового збору та перероблено на олію лише 315 тис.тонн або 12% від валового збору. Експорт бобів сої склав 2,4 млн. тонн або 62% від валового збору, перероблено на олію 870 тис.тонн або 15% від валового збору.
   В той же час в Україні створені потужності з переробки бобів сої – 2,6 млн. тонн на рік та насіння ріпаку – 1,6 млн. тонн, які через масовий експорт даної сільськогосподарської сировини завантажені лише на 35% та 26% відповідно. При цьому слід зазначити, що ріпакова та соєва олії, що виробляються в Україні користуються попитом на світовому ринку і практично повністю експортуються за межі країни.
   Введення митних обмежень на насіння ріпаку та сої надасть можливість збільшити обсяги їх переробки на вітчизняних підприємствах, створення додаткових виробничих потужностей, додатково збільшаться надходження інвестицій в Україну, валютної виручки, що призведе до встановлення позитивного зовнішньоторгового балансу України. Крім того, це надасть можливість більш раціонально структурувати виробництво та переробку олійних культур, сформувати сировинні зони та розвивати виробничі потужності.

Мета та завдання прийнятого законопроекту

   Метою законопроекту є розвиток сільського господарства України, зокрема, збільшення обсягів переробки насіння ріпаку та соєвих бобів на вітчизняних підприємствах, створення додаткових виробничих потужностей.
   Крім того, це надасть можливість більш раціонально структурувати виробництво та переробку олійних культур, сформувати сировинні зони та розвивати виробничі потужності.

Детальніше